Ķīniešu masāža Guaša „izskrāpē” no ķermeņa visu slikto

Gua – sha var dēvēt par skrāpja masāžu, jo to veic ar speciāla instrumenta palīdzību tā ir plāksnīte, kas atgādina skrāpi vai ķemmi. Ar plāksnītes palīdzību tiek veiktas skrāpējošas kustības, kas virzītas tikai uz vienu pusi. Pašu nosaukumu var tulkot: gua – kustība uz vienu pusi, skrāpēt; sha – sliktais, tātad – izskrāpēt slikto. Pastāv dažādi uzskati par to, no kāda materiāla vislabāk gatavot plāksnītes. Ķīnieši paši nereti domājot, ka vislabākais ir nefrīts, jo tam tiek piedēvēts daudz dažādu brīnišķīgu īpašību. Šie skrāpīši tiek gatavoti arī no ūdensbifeļu un govju ragiem, bet šodien gua – sha instruments galvenokārt darināts no plastmasas, un iedarbības ziņā nekāda atšķirība nav jūtama, ja vien to neietekmē psiholoģiskie faktori un dažādi uzskati. „Būtībā metodes iedarbības princips un loģika meklējama turpat, kur arī visas citas ķīniešu medicīnas loģika, proti, tā ir iedarbība uz noteiktām refleksogēnām zonām mūsu organismā,” stāsta M. Oļeiņiks. „Piemēram, akupunktūra iedarbojas uz distāliem ķermeņa punktiem (tādiem, kas atrodas vistālāk no centra, aiz pirmajām lielākajām roku un kāju locītavām. Kāpēc? Jo tālāk atrodas orgāni, jo mazāk asiņu cirkulē meridiānā. Jo mazāk asiņu, jo lielāks ātrums, bet, jo lielāks ātrums – jo lielāks informācijas daudzums; tādā veidā iedarbojoties uz distālajiem punktiem, mēs saņemam diferencētāku, ātrāku un izteiktāku atbildi no tā orgāna, uz kuru mēs iedarbojamies. Gua – sha masāža šajā ziņā ir mazāk diferencēta, jo tiek apstrādāta slimā orgāna projekcija uz muguras vai vēdera, taču tas piešķir metodei ir savas priekšrocības, kas praksē sevi ir parādījušas.”

Izkliedē, tonizē, harmonizē

„Gua – sha ir trīs iedarbības galvenās metodes,” skaidro ārsts, „Vienai no tām pamatā ir ātra kustība ar spēcīgu spiedienu. Ar tādām kustībām mēs sasniedzam izkliedējošu efektu, tas ļauj likvidēt enerģijas sastrēgumu, ja kādā orgānā enerģijas ir par daudz. Te gribu atgādināt, ka ķīniešu medicīnas skatījumā orgāni un arī viss organisms kopumā vai nu atrodas funkcionāli stabilā harmoniskā stāvoklī vai arī šāda līdzsvara trūkst un tajos ir pārmērīgi daudz vai pārāk maz enerģijas. Otra masāžas metode izmanto lēnas kustības un vieglu spiedienu, šī metode ir tonizējoša, tādā veidā var panākt enerģijas pieplūdi un papildināt to, kur nepieciešams. Savukārt trešā metode, ir līdzsvarojoša, harmonizējoša. Viens masāžas seanss ilgst 20 – 25 minūtes, turklāt efekts ir jūtams jau uzreiz. Sākumā ārstējamā zona kļūst sārta, pēc tam parādās dedzināšana, var rasties vietēji zemādas asinsizplūdumi, kas tomēr nav sāpīgi. Zinu to pēc savas pieredzes, jo esmu pārbaudījis gua – sha iedarbību arī pie sevis. Pats interesantākais, ka efekts tiešām parādās ļoti ātri, to var sākt just jau masāžas laikā. Asinsizplūdumi liecina, ka no organisma tiek izvadīti toksīni. Lai šo procesu veicinātu vēl vairāk, diennaktī pēc masāžas seansa papildus jādzer silts ūdens. Zilumiņi pazūd pēc 2 – 3 dienām. Jo izteiktāks ir patoloģiskais process, jo lielāki asinsizplūdumi masāžas gaitā rodas, jo ātrāk tie parādās un jo mazākā ātrumā izzūd. Kā jau saprotat, šo masāžu neveic katru dienu, jo to pašu ķermeņa vietu otrreiz traumēt nebūtu pareizi. Parasti masāžu izdara aptuveni reizi nedēļā un tas nemaz nav apgrūtinoši. Tā kā patoloģiskais process iet mazumā, zilumi parādās arvien mazāki un izzūd ātrāk.

Kā papildmetode gua – sha masāža ir laba kombinācijā ar citām ķīniešu tradicionālās medicīnas metodēm – adatu terapiju, piededzināšanu, ar dažādām fizikālās medicīnas procedūrām, lāzerterapiju. Jāatgādina, ka gua – sha drīkst praktizēt tikai speciāli apmācīti medicīnas darbinieki.”

Kam nedrīkst veikt šo masāžu:

• pacientiem ar izteiktām alerģiskām reakcijām;

• tiem, kuriem ir infekciozas ādas slimības;

• tiem, kam ir lūzumi un citas traumas;

• pacientiem ar nieru darbības vājumu;

• aknu cirozes slimniekiem;

• cilvēkiem ar ļoti augstu asinsspiedienu;

• grūtniecēm.

Gua – sha iedarbība:

• Palīdz risināt mugurkaula problēmas, jo masāža veicina limfas atteci, līdz ar to mazinās tūska un rezultātā sāpes kļūst mazākas.

• Dažādu locītavu slimību gadījumā spēj uzlabot locītavu kustīgumu un mazināt sāpes.

• Palīdz tikt galā ar saaukstēšanās slimībām, atvieglo elpošanu. Akūtas saaukstēšanās gadījumā mūsdienu ķīnieši lielākoties dod priekšroku aptiekas medikamentiem, bet, ja nevēlamās parādības ieilgst, viņi vēršas pie tradicionālajiem ķīniešu medicīnas ārstiem, kas palīdz ātrāk un bez sekām atlabt, piemēram, pēc bronhīta.

• Gua – sha labi var iesaistīt holecistīta, gastrīta un citu kuņģa un zarnu slimību terapijā.

• Masāža ir efektīva, ārstējot dažādas mazā iegurņa orgānu problēmas.

• Palīdz ārstēt sirds un asinsvadu sistēmas slimības, pazemināt asinsspiedienu.

• Labvēlīgi iedarbojas uz ādas stāvokli.

• Palīdz uzlabot miegu, normalizēt ēstgribu. Ķīnieši uzskata, ka šī masāža ir viens no veidiem, kā paildzināt mūžu.

• Ar panākumiem gua – sha izmanto arī kosmetoloģijā. Apkarojot celulītu, efekts mēdz būt labāks nekā no dažādu masāžas aparātu iedarbības. Uzlabo arī sejas un kakla ādas tonusu cilvēkiem, kuriem ar gadiem mazinās ādas elastīgums un tā kļūst nokarena.

• Ļoti efektīvi palīdz tikt galā ar paģiru sindromu. Pašsajūta uzlabojas burtiski stundas ceturkšņa laikā. (Protams, runa ir par cilvēkiem, kuriem vienkārši gadījies par daudz iedzert, nevis par hroniskiem alkoholiķiem).

[ File # csp7662395, License # 2451368 ] Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / Leaf